ULEB Cup

Van Wikipedia
Ga naar: Begunplekkn, zoeken

Den ULEB Cup is achter den Euroliga, den hoogstn Europeesche bekercompetitië vo basketclubs. De beker is te vergelykn met den UEFA Cup in 't voetbol.

Den ULEB Cup is vo 't êest g'organiseerd in 't seizoen 2002/2003 en is den ipvolger van de Korac Cup en de Saporta Cup. De noame ULEB Cup komt van de inrichtnde organisoatië, Union des Ligues Européennes de Basket-ball (Verêniginge van Europeesche basketliga's).

Den absolute top van Europa speelt in den Euroliga die te vergelykn is met den UEFA Champions League in 't voetbol.

Vôrige finales[bewerkn | brontekst bewerken]

Joar Kampioen Resultoat Teegnstander
2003 Spanje Pamesa Valencia 90 - 78 / 78 - 76 Slovenië KK Krka Novo Mesto
2004 Flag of Israel.svg Hapoel Jerusalem 83 - 72 Spanje Real Madrid
2005 Litouwn Lietuvos Rytas 78 - 74 Grieknland Makedonikos BC
2006 Flag of Russia.svg Dynamo Moscow 73 - 60 Grieknland Aris BSA
2007 Spanje Real Madrid 87 - 75 Litouwn Lietuvos Rytas
2008 Spanje DKV Joventut 79 - 54 Spanje Akasvayu Girona
2009 Litouwn Lietuvos Rytas 80 - 74 Flag of Russia.svg Khimki Regio Moskou

Seizoen 2007-2008[bewerkn | brontekst bewerken]

't Seizoen is begost in november 2007. Vo 't êest in de korte geschiedenisse van de ULEB Cup speeldn der 54 ploegn mee, verdêeld in neegn groepn van zesse.

Group A:

  • Duutsland ALBA Berlin
  • Flag of Bosnia and Herzegovina.svg KK Bosna
  • Litouwn Šiauliai
  • Spanje DKV Joventut
  • Turkeye Türk Telekom
  • Verênigd Keunienkryk Guildford Heat

Group B:

  • Portugal Ovarense Aerosoles
  • Letland BK Ventspils
  • Vrankryk Elan Chalon
  • Duutsland Köln 99ers
  • Flag of Serbia.svg FMP
  • Turkeye Beşiktaş Cola Turka

Group C:

  • Flag of Serbia.svg Hemofarm
  • Spanje Akasvayu Girona
  • België Spirou Charleroi
  • Turkeye Galatasaray Cafe Crown
  • Olland Hanzevast Capitals
  • Roemenië CSU Asesoft

Group D:

  • Vrankryk Nancy
  • Duutsland Deutsche Bank Skyliners
  • Pooln Anwil Wloclawek
  • Spanje Pamesa Valencia
  • Flag of Ukraine.svg Azovmash Mariupol
  • Flag of Russia.svg Khimki Regio Moskou

Group E:

  • Flag of Montenegro.svg Budućnost Podgorica
  • Flag of Russia.svg Triumph Lyubertsy
  • België Antwerp Giants
  • Flag of Israel.svg Hapoel Galil Elyon
  • Flag of Austria.svg Allianz Swans Gmunden
  • Flag of Switzerland.svg Benetton Fribourg

Group F:

  • Flag of Russia.svg MBC Dynamo Moscow
  • Flag of Serbia.svg Red Star Belgrado
  • Tsjechië CEZ Nymburk
  • België Telindus BC Oostende
  • Grieknland Panellinios GS
  • Itoalië Climamio Bologna

Group G:

  • Vrankryk Adecco ASVEL Villeurbanne
  • Duutsland Ludwigsburg
  • Grieknland Panionios Forthnet
  • Estland BC Kalev/Cramo
  • Spanje Gran Canaria Grupo Dunas
  • Pooln Asco Śląsk Wrocław

Group H:

  • Letland ASK Riga
  • Bulgareye Lukoil Academic
  • Vrankryk Pau-Orthez
  • Itoalië Benetton Treviso
  • Flag of Ukraine.svg BC Kyiv
  • Duutsland Artland Dragons

Group I:

  • Flag of Russia.svg UNICS Kazan
  • Pooln Turów Zgorzelec
  • Flag of Israel.svg Hapoel Jerusalem
  • Olland EiffelTowers
  • Vrankryk Strasbourg
  • Flag of Croatia.svg Zadar

De drie best gerangschikte ploegn van iedere poule gingn deure noa de 1/16 finales. Ook de vuuf beste vierdes kwalificeerdn hunder. Telindus Ostende is twiddn g'endigd in poule F en was den ênigstn Belgische ploeg die deure gink.

Externe link[bewerkn | brontekst bewerken]